Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı’nın 42.si 17 -22 EKİM 2017'de fuarizmir'de gerçekleştirilecek.
Duyurular
 
Derneğimizin 8.Olağan Genel Kurul Toplantısı 22 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 14.00'de 6121 sk. No:1 K:7/717 Merkez Çarşı Ayakkabıcılar Sit. Işıkkent de bulunan Dernek Binamızda gerçekleştirilecektir.Olağan Genel Kurul Toplantımız çoğunluk sağlanamaması halinde 2 Mart 2017 Perşembe günü saat:14:00'de 6135 Sok. No:5 Kat:2 Işıkkent-İzmir Çıraklık Eğitim Merkezi İZTO Eğitim Salonunda gerçekleştirilecektir.

Derneğimize üye olmak isteyen kişi ve kuruluşlar sitenin sola alt kısmında ÜYE BAŞVURU FORM'unu doldurarak egeaysad@gmail..com adresine mail atabilir...


EGEAYSAD 2018 yılı üyelik aidatı 300 TL olarak belirlenmiştir. Aidat ödemelerinizi dernek merkezimize gelerek yapabilirsiniz.


İzmir Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,8927   5,9033
EURO 6,5652   6,5771
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Sponsorlarımız
Anket
Hedef pazar olarak hangi ülkeler seçilmeli 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 57
Dün: 86
Toplam: 64946
İZMİR'E AYAKKABI MÜZESİ
 
 

İzmir'e ayakkabı müzesi geliyor

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nin içindeki Çıraklık Eğitim Merkezi'nde yer alan İzmir Ayakkabı ve El Aletleri Müzesi’ni açıkhava müzesi olarak sitenin en gözde alanına taşıyacaklarını belirtti


İzmir'e ayakkabı müzesi geliyor
 

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nin içindeki Çıraklık Eğitim Merkezi'nde yer alan İzmir Ayakkabı ve El Aletleri Müzesi’ni açıkhava müzesi olarak sitenin en gözde alanına taşıyacaklarını belirtti

Ata, “Çok güzel bir müze yapmayı planlıyoruz. Türkiye'de bir ilk olacak. Ay sonuna kadar projeyi sonuçlandıracağız. 1500-1600 metrekarelik bir alanda camdan bir müze olacak. Ayakkabıcılar sitesi son derece güzel bir müzeye kavuşacak” dedi

Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nin içindeki Çıraklık Eğitim Merkezi'nde yer alan İzmir Ayakkabı ve El Aletleri Müzesi, sitenin merkezi bir yerine açık hava müzesi olarak açılacak. Projenin hem İzmir hem de Türkiye açısından bir ilk olacağını belirten İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, ay sonuna kadar projesinin sonuçlandırılması planlanan müzenin tamamen sponsorlar tarafından yapılacağını ve İZFAŞ ile görüşmelerin olumlu sonuçlandırılması halinde fuarın açık olduğu zamanlarda Kültürpark'ta da sergileneceğini belirtti.

“Müze gizli saklı kaldı”

Mart ayında görevi Tahsin Güzel'den devralan İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, müzenin çok gizli saklı kaldığını ve kimse tarafından bilinmediğini belirterek, “Müzemiz aslında büyük bir önem taşıyor. İçinde 200-300 yıllık ayakkabılar ve üretimde kullanılan aletler bulunuyor. İmalatta kullanılan tüm aletler bizde mevcut. Burası önceki yönetimin ihmallerinden dolayı atıl kalmış. Kimse ne hizmet görebiliyor ne de girip gezilebiliyor. Anahtarı bizde ve bilen arkadaşlara biz kendimiz açıp gezdiriyoruz” dedi.

Camdan müze

Projenin ayrıntılarını anlatan Başkan Ata, “Dolmuş duraklarının olduğu yer sitemizin en merkezi yeri. Bu müzeyi açık hava müzesi olarak sitemizin en gözde alanı olan bu meydana taşıyacağız. Çok güzel bir müze yapmayı planlıyoruz. Türkiye'de bir ilk olacak. Ay sonuna kadar projeyi sonuçlandıracağız. 1500-1600 metrekarelik bir alanda camdan bir müze olacak. Aşağı yukarı 1500-1600 metrekarelik bir alanda olacak. Şu an mimari projesini sitemizde bulunan bankalardan biri üstlendi ve çizdiriyor. Zannedersem yapımını da o arkadaşlar üstlenecek. Ayakkabıcılar sitesi son derece güzel bir müzeye kavuşacak. Kısa bir zamanda bunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Sponsor firmalar

Müze yapımında odanın cebinden hiçbir ücretin çıkmayacağını ve tamamen sponsor firmaların maliyeti üstleneceğini dile getirerek, “Sponsor olabilecek firmalarla görüştük. İki banka talip oldu. Odanın cebinden beş kuruş para çıkmayacak. Bunu sponsor firmalar üstlendi. Onlar yapacak ve bize teslim edecekler. Türkiye'de de bir ilk olacak. Hem odaya gelir sağlamak hem de insanların ayakkabının nereden nereye geldiğini görmelerini istiyoruz” dedi. Ata, müze proje aşamasında olduğu için henüz maliyet olarak bir rakam söyleyemediklerini vurgularken, İZFAŞ ile anlaşılması ve uygun bir alan sağlanması durumunda müzenin, fuarın açık olduğu tarihlerde Kültürpark alanına da taşınabileceğini sözlerine ekledi.

4 bin ayakkabı ürünü

Oda binasındaki Çıraklık Eğitim Merkezi içinde yer alan müzede, körüklü çizmeler, gelin takunyası, çarıkların yanı sıra ayakkabı yapımı ya da tamirinde kullanılan 4 bine yakın alet sergileniyor. Özellikle meslek lisesi öğrencilerinin zaman zaman gruplar halinde ziyaret ettiği müzede öğrenciler, ayakkabının tarihi gelişimini ve hangi aletlerle nasıl yapıldığını da öğrenme şansı buluyor.

“Küslüğü bitirdik”

Yeni yönetimin diğer projeleri hakkında da bilgi veren Ata, ayakkabıcılara 10 yıldır herhangi bir hizmet verilmediğini söyleyerek, “Biz seçim öncesi de söylediğimiz gibi açık farkla yönetimi aldık. 9 Mart'tan sonra baktık ki aşağı yukarı 10 yıldır ayakkabıcılara hiçbir hizmet verilmemiş. Yapacağımız çok iş var. Yakın zamanda birlik başkanımız, federasyon başkanımızla biraraya geleceğiz. Bir önceki başkanımız bu kurumlarla küstü. Biz bu küslüğü ortadan kaldırdık. Öncelikle odanın şeklini değiştirerek işe başlayacağız. Bu oda, ayakkabıcılara hiç yakışmıyor. Daha geniş, gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz güzel bir oda yaratacağız. Öte yandan 70 yaş ve üzerinde birçok üyemiz var. Onların aidatlarını da yönetim olarak kendi cebimizden ödemeyi istiyoruz” diye konuştu.

Yol için ilk adım

Yeni yönetimin daha birçok projesi ve çözülmesi gereken sorunlar olduğunu da kaydeden Ata, “Öncelikle sitenin kurulduğu günden bu yana, özellikle nakliyatçıların sitemizin yanına gelmesinden sonra yolla ilgili sıkıntılarımız ortaya çıktı. Akşam saatlerinde inanılmaz bir sıkışıklık var. 10 yıldır buraya kazma dahi vurulmamış. Biz geçtiğimiz günlerde yeni seçilen Bornova Belediye Başkanımızı ziyarete gittik. Kendisinden bu sorunun çözüleceğine dair söz aldık. Yolda genişletme çalışmaları başlayacak. Biz göreve gelir gelmez zaten otoban girişlerini asfaltlattırdık. Yakın zamanda da yolun bir miktarının açılmasını sağlayacağız” dedi.

İstanbul'a irtibat bürosu

Fuarlara yurtdışından müşteri getirmek ve İzmir'in sektör açısından tanıtımını sağlamak için çaba sarfedeceklerini de aktaran Ata, “Yurtdışından gelen müşteriler İzmir'i bilmiyor. Bunun nedeni de İstanbul fuarınin daha gözde olması. Katılım çok gerilere düştü. Fuarın canlanmasını hedefliyoruz. Bu imalatçı firmaların fuara katılımıyla ve oda olarak İstanbul'daki tanıtımımızla yapılabilir. İstanbul'da bunun için bir irtibat bürosu açmak istiyoruz” diye konuştu.

Ayakkabıcılar Odası'na bağlı Çıraklık Eğitim Merkezi biriminin de yakın zamanda hizmete sunulacağını sektöre müjdeleyen Ata, “Bu birim bizim bünyemizde çalışıyor. Hemen işe başlarken burayı da ele aldık. 13 kişi çalışıyor. Bugüne kadar eğitim veriyordu. Öğrenci olarak birçok arkadaşımızı davet ettik. Etrafımızdaki imalatçı arkadaşları da konuyla ilgili bilgilendiriyoruz. İçler acısı durumdaki bu yeri en yakın zamanda ayakkabıcıların hizmetine sunacağız. Son sistem makinelerle de donatacağız” dedi.  


17.04.2014 Okunma Sayısı: 562Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız